Alzheimer Riskini Azaltmanın 10 Yolu

Alzheimer hastalığı üzerine yapılan bunca araştırmaya rağmen, hastalığın tedavisi için herhangi bir çare şu an için mevcut değildir. En iyi koşullarda bile, sadece durumun daha da kötüleşmesi geciktirebilmektedir. Bu sebepten dolayı, en iyi tedavi yolu hastalığın oluşumunu engellemektir.

Alzheimer Riskini Azaltmanın 10 Yolu
Sağlık ,Alzheimer

Peki Alzheimer hastalığını engellemenin bir yolu gerçekten var mı?

Her ne kadar zaman içerisinde kötüleşme eğilimi gösteren Alzheimer’ın engellenmesi için herhangi bir tedavi şekli ya da yolu bulunmasa da, bir çok çalışma bu hastalığın olası risklerini azaltmak için farklı yollar sunmaktadır.

Bu farklı yolların kesin olarak bir tedavi sağlayacağının garantisi olmasa da, en azından yardımcı olabilirler. En azından, hastalığın oluşumunun engellenmesi ya da ilerlemesinin geciktirilmesi aşamasında daha hazırlıklı olmamız için bir şans verirler.

Alzheimer’ın engellenmesine yardımcı olacak adımlar

1- Zihinsel egzersizler

Tıpkı diğer kaslarımızda olduğu gibi, sağlıklı bir akıl bir için, zihin egzersizleri yapmak önemlidir.  Zihinsel aktiviteler ile meşgul olmanın algı yetisini geliştirdiği ve bunun da demans (bunama) riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

2- Algı egzersizleri 

Algı egzersizleri zihinsel egzersizlerinin bir sonraki adımıdır. Bu egzersiz, belirli bir zaman dilimi içerisinde zihni geliştirmeyi kapsar. Araştırmalar algı egzersizlerinin hafıza, muhakeme ve dil yetilerini geliştirdiğini göstermektedir.

3- Sigara içmeyin

Sigara içmenin, birçok farklı kanser türünün ve kalp ve akciğer (kardiyopulmoner) hastalığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Ek olarak, araştırmacılar tütün ürünlerinin beyne çok büyük zarar verdiğinigözlemlemiştir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünya çapındaki Alzheimer vak’alarının %14’ü tütün ürünleri ile ilişkilidir. Pasif içicilik bile demans riskini arttırmaktadır.

4- Yeni bir şeyler öğrenmek

Araştırmalar, yeni bir şeyler öğrenmenin zihin gerileme riskini azalttığını göstermektedir. Öğrenmek, akademik çalışmalar gerçekleştirmekten yeni bir dil öğrenmeye ya da bir müzik aleti çalmaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.

5- Düzenli kan şekeri

Araştırmalara göre, yüksek kan şekeri, demans yada Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilgilidir. Hatta o kadar ki, Alzheimer hastalığı ‘tip 3 diyabeti’ olarak da  bilinir. Diyabet durumu olmasa bile, yüksek kan şekeri demans riskini artırabilir.

Diyabet teşhisi olsun ya da olmasın, kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması, sağlıklı çalışan bir beyin için alınabilecek önlemlerden biridir.

6- Düzenli kan basıncı

Birçok farklı çalışma, egzersiz ve sağlıklı beslenme ile düzenli bir kan basıncının sürdürülebilmesinin Alzheimer hastalığı ve demans ilerleme riskini azaltabileceğini göstermektedir. Beslenme ya da egzersizden tek başına bir sonuç alınamaz ise, kan basıncı ilacı kullanmak da bu tür beyin hastalıkları riskini azaltabilir.

7- Sağlıklı Beslenme

Araştırmalara göre, dut ve böğürtlen gibi taneli meyveler, elma, ceviz, şarap (aşırıya kaçmadan), kafein, çikolata, balık, zeytin yağı içeren sağlıklı beslenme şekli ve genel olarak Akdeniz diyeti bazlı besin tüketimi gelişmiş beyin fonksiyonları ile ilişkilidir.

8- Sağlıklı kiloda kalmak

Sağlıklı bir kiloda kalmak sağlıklı bir yaşam ve beyin fonksiyonları için hayati önem arz eder. Bu durum sadece yaşlılıkta değil, hayatımızın tüm evrelerinde geçerlidir. Özellikle orta yaşlarda, sağlıklı bir kiloyu korumak, demans ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmaktadır.

9- Düzenli olarak egzersiz yapın

Fiziksel egzersiz Alzheimer ve diğer demans türlerinin oluşumunun riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

10- B12, D ve E vitamini alın

Birçok araştırma, B12, D ve E vitamini eksikliğinin algısal fonksiyonları azalttığını göstermektedir. Özellikle, B12 eksikliği önemli derecede hafıza kaybı ve kafa karışıklığına neden olabilir. Bu durum B12 takviyesi ile kısmen de olsa giderilebilir. Ek olarak, D ve E vitaminleri demans ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmak ile ilişkilendirilmektedir.